Cvičenie je potreba nás všetkých

Častokrát sa stretávam s tým, že ľudia vôbec nerozumejú významu cvičenia. Je úplne bežné, že si cvičenie spájajú len s chudnutím. Cvičenie a chudnutie spolu síce súvisí, ale ide o dve rozdielne veci. Cvičenie je potreba nás všetkých a teda aj ľudí, ktorí sú štíhli, s relatívne nízkym percentom tuku. A prečo je to teda potreba?

Zamyslime sa nad tým, aký žijeme spôsob života a na aký spôsob života bolo naše telo prírodou dizajnované. Asi veľmi rýchlo pochopíme, že na moderný spôsob života naše telo dizajnované nebolo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozrime na svaly a kostru šimpanza, ktorý je nám z evolučného hľadiska veľmi blízky. Veľmi dobre nám poslúži fotka šimpanza, ktorý trpí alopéciou, teda stratou ochlpenia. Veľmi dobre sú vidieť svaly paží ako biceps brachii, triceps brachii, deltové svaly a aj svaly predklatia, najmä brachioradialis. To sú všetko svaly, ktoré máme aj my ľudia a dokonca vyzerajú takmer rovnako. Tým nechcem povedať to, aby sme išli žiť do džungle, niesme opice, sme ľudia. Ale biologicky máme veľmi blízko a pomôže to pochopiť niektoré súvislosti.

Z pohľadu evolúcie mal moderný človek podobné pohybové aktivity. Samozrejme vždy sme prechádzali vývojom, ale zamyslime sa napríklad nad spôsobom farmáčenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naľavo sú zobrazení farmári starovekého Egypta. Napravo veľmi podobný spôsob farmárčenia zo začiatku 20teho storočia. To je rozdiel niekoľko tisíc rokov! Celodennú prácu na poli si pamätajú ešte naši starí rodičia a prarodičia.

Dlhé stáročia bol aj podobný spôsob boja, zbrane a výstroj. Pozrime na typického barbarského stredovekého bojovníka a antického sparťana. Ich výstroj a zbrane boli veľmi podobné. Tak isto aj činnosť rôznych remeselníkov, ako boli kováči, ktorí tie zbrane vyrábali atď.

Kam tým mierim? Za posledných 100 rokov a najmä za posledných 30-50 nastali obrovské zmeny. Zo stavu, kedy bežný človek väčšinu dňa fyzicky pracoval, prenášal ľahšie aj ťažšie predmety, nemal k dispozícii elektrinu… Z tohto stavu sme razom vo svete, kedy pre prežitie potrebujeme fyzicky vykonať len veľmi malú námahu. Presúvame sa autom, v práci bežne sedíme za počítačom, alebo za nejakým strojom. Za 100 rokov sa žiadna evolúcia z pohľadu biológie neudeje. Biologicky sme presne tí istý ľudia, ako pred 100 rokmi. Potreba tela po pohybe sa teda nemohla zmeniť.

Kvôli tomu v posledných dekádach rapídne stúpa obezita a rôzne civilizačné ochorenia. Telo jednoducho nedokáže byť zdravé bez pohybu a primeranej záťaže. Skvelá správa je, že to vieme kompenzovať športom. A to je úžasné, pretože ak bude robiť človek veci správne, dokáže byť silným a zdravým a pritom sa nemusí vzdať moderného života. Môže mať pokojne aj sedavé zamestnanie. Kompenzácia športom je cesta. Zdravá výživa je cesta. A chudnutie? Samozrejme, že zo zdravotného hľadiska má veľký význam. Áno, áno aj z estetického. Ale týmto som chcel povedať, že zdravie a pekná postava nezávisí len a len od chudnutia, je to len jeden z parametrov :).

Autor: Adam Kovács

Pridaj komentár