Hovädzí a vaječný proteín – prečo nie sú v ponuke?

Hovädzí a vaječný proteín

Vaječný proteín

Vaječný proteín sa nachádza v niektorých produktoch, takže v ponuke ho v podstate máme :). Len nie je v ponuke ako samostatný proteínový zdroj. Čo sa týka kvality a využiteľnosti v tele, tak mu nič nechýba, takže v tomto problém nie je. Problém je v tom, že sa veľmi ťažko ochucuje. Preto ho výrobcovia príliš neriešia ako samostatný proteín, pretože rokmi sa dopyt po ňom úplne vytratil. Aktuálne funguje v drvivej väčšine prípadov ako prísada do viaczložkových proteínových zmesí. Čisté vaječné bielka (z ktorých sa vaječný proteín vyrába) majú jednu z najvyšších biologických hodnôt – 88.

Ak teda tento typ proteínu nájdeš v nejakom produkte, je to znak kvality a treba to vnímať určite pozitívne. Čo sa týka trávenie, vaječný proteín patrí medzi stredne rýchlo stráviteľné proteíny.

Hovädzí proteín (Beef Protein)

Hovädzí proteín je silný marketingový ťah. Každý máme hovädzinu zakoreňenú ako synonymum kvalitných bielkovín. Hovädzí steak = sila, výkonnosť. A to je správne. A preto sa snažia výrobcovia zaujať veľkými nápismi ‚BEEF Protein‘ na svojich etiketách. Hovädzie mäso má vysokú biologickú hodnotu – 80. Jeho obrovskou výhodou je to, že neobsahuje takmer žiadne sacharidy ani tuky a preto vyzerá na etiketách atraktívne.

V čom je teda problém?

Problém je v tom, že tieto proteíny nie sú len z mäsa. Všimni si etikety. Nájdeš tam Beef meat protein alebo Beef flesh protein? Teda v preklade ‚Proteín z hovädzieho mäsa‘? Ja som taký ešte nevidel. Vždy je tam len ‚Beef Protein‘.

 

 

Článok ešte nie je hotový :).

Autor: Adam Kovács

Pridaj komentár