Proteínové zmesi

Proteínové zmesi

V predchádzajúcich článkoch sme riešili srvátkové proteíny, kazeínové proteíny a rastlinné proteíny a aj vaječný a hovädzí proteín.

Riešili sme každý typ proteínu samostantne. Ale tak, ako si často krát nenaložíš na tanier len čisté kuracie prsia, tak sa tieto bielkoviny často kombinujú aj v proteínových produktoch. V rámci rastlinných proteínov sme už zmesi riešili, pretože ak sú navzájom vhodne nakombinované jednlotlivé bielkovinové zdroje (hrachový, konopný, ryžový proteín…), tak sa zvyšuje ich využiteľnosť v tele. Taktiež sme riešili zmesi čisto srvátkových proteínov v článku Srvátkové proteíny – Ktorý si vybrať?

V rámci živočíšnych zdrojov nie je z hľadiska biologickej hodnoty kombinovanie bielkovinových zdrojov nevyhnutné, má ale svoje benefity.

Treba však vedieť rozoznať rôzne typy takýchto zmesí. Ingrediencie v zložení výrobku musia byť vypísané tak, že najviac zastúpená je na prvom mieste, druhá najviac zastúpená na druhom atď. Takže ak hľadáš pomalšie stráviteľný proteín, hľadaj na prvých priečkach kazeín, a mliečny proteín. Ak hľadáš rýchlo stráviteľný, tak na prvom meste hľadaj srvátkový koncentrát alebo izolát alebo v ojedinelých prípadoch aj hydrolyzát.

Dajme si 2 príklady takýchto zložení:

1. Produkt zameraný na rýchlo stráviteľné bielkoviny:

Zloženie: srvátkový izolát, srvátkový koncentrát, srvátkový hydrolyzát, micelárny kazeín,….

Výhoda takéhoto proteínu je v tom, že telu zabezpečíš nielen rýchlo ale aj pomaly stráviteľnú bielkovinu. Telo má tak k dispozícii dlhotrvajúci prísun bielkovín, ktoré môže efektívne využívať. Proteín má hustejšiu, krémovejšiu konzistenciu a pre mnohých je aj chutnejší. Príkladom takéhoto proteínu je napr. Whey PRO od AONE. alebo Instant Whey™ PRO od Reflexu.

2. Produkt zameraný na pomaly stráviteľné bielkoviny:

Zloženie: micelárny kazeín, mliečny izolát, srvátkový koncentrát, vaječný albumín…….

Výhoda takéhoto proteínu je zas v tom, že telo dostane bielkoviny ktoré môže využiť rýchlejšie (nemusí tak čakať na pomalý kazeín) a následne je záber na pomalé bielkoviny, ktoré natiahnu proces vstrebávania až na niekoľko hodín. Takýto proteín je perfekntý počas dňa, prípadne večer pred spaním. Príklad takéhoto proteínu je napr. Diet Protein™ od Reflexu.

V jednom aj druhom type sa môže objaviť aj vaječný proteín. Ide o proteín so strednou dĺžkou trávenia s vysokou biologickou hodnotou.

Proteínové zmesi živočíšnych a rastlinných proteínov dokopy sú tak zriedkavé, že sa im vôbec nemusíme venovať. Platí ale, že rastlinné proteíny su spravidla stredne rýchlo stráviteľné. Takže ak by boli na prvých miestach, proteín už nepovažuj sa rýchlostráviteľný.

Autor: Adam Kovács

Pridaj komentár