Srvátkové proteíny (Whey protein)
Tak ktorý si vybrať?
Ak ti nerobí problém trávenie klasického koncentrátu, choď po ňom. Ak pri koncentráte cítiš ťažobu na žalúdku, máš problémy s laktózou alebo sa chceš za každú cenu vyhnúť každému gramu sacharidov a tukov navyše – siahni po izoláte. Ak cítiš, že tvoja regenerácia nie je dostatočná a potreboval by si tomu ešte pomôcť, prípadne chceš maximalizovať podporu rastu svalov – doplň k svojmu proteínu ešte aj hydrolyzát. Ak nezvládaš tráviť ani koncentrát ani izolát, taktiež siahni po kvalitnom hydrolyzáte.
A ak sa chceš o tom dozvedieť aj niečo viac, tak čítaj ďalej :)
Srvátkové proteíny – Druhy spracovania
Existujú 3 základné spracovania srvátkovej bielkoviny. Viac o samotnej srvátke sa dozvieš v článku: Prečo taký ošial okolo srvátkových proteínov (whey protein)?
1. Srvátkový koncentrát (whey protein concentrate, WPC)
Srvátkový koncentrát je celkovo najpredávanejší druh proteínov. Je to základné spracovanie srvátky s percentom bielkovín niekde na hranici 70-79%, v závislosti od ochutenia. Spracovanie srvátky na výrobu srvátkového koncentrátu sa nazýva ultrafiltrácia.
Ultrafiltrácia (Ultrafiltration)
Je to proces, v ktorom je srvátka filtrovaná cez špeciálne membrány, resp. cez ich póry. Tieto póry majú veľkosť cca. 1 mikrometer, takže sú naozaj maličké. Takýmto spôsobom je možné srvátku očistiť od väčšiny laktózy a následným vysušením sa získava proteín s percentom až spomínaných 79%. Obsah laktózy sa pohybuje od 4 do 6%, obsah tuku cca. 3%.
Studená ultrafiltrácia (Cold Ultrafiltration)
Ultrafiltrácia vyššej kvality. Prebieha za nižších teplôt a tým pádom je šetrnejšia. Takýmto spôsobom si proteín zachováva väčšie množstvo prospešných látok (bioaktívnych frakcií). Podobne je na tom aj spracovanie formou CFM (Cross-Flow-Microfiltration), po slovensky Mikrofiltrácia skríženým tokom), známe aj ako Tangential Flow membrane microfiltration. Jedná sa o filtrovanie pomocou špeciálnych keramických kameňov. Táto metóda spracovania taktiež prebieha za nízkych teplôt.
Srvátkový koncentrát je najčastejšie používanou surovinou na výrobu proteínových doplnkov. Má veľmi dobrý pomer cena/ obsah – vďaka technologicky najjednoduchšiemu postupu a je vhodný pre väčšinu ľudí. Ak ho nemáš problém tráviť, to znamená, že nemáš po ňom pocit ťažkého žalúdka, nafukovania apod. A zároveň ak ti nevadí tých pár gramov sacharidov a tukov navyše (úprimne toto môže tak vadiť len ľuďom vo veľmi prísnej diéte). Tak potom siahni s čistým svedomín po koncentráte, alebo proteíne kde je dominantne zastúpený koncentrát ako napr. WHEY Pure od Aone alebo WHEY Blend od Rule1. Ak chceš top kvalitu siahni po proteíne, ktorý bol vyrobený studenou filtráciou ako napr. BRAWN od značky Magnum.
2. Srvátkový izolát (whey protein isolate, WPI)
Srvátkový izolát je ďalšia forma spracovania srvátky. Týmto spracovaním sa získava proteín s vyšším obsahom bielkovín. V praxi som sa stretol s rozpätím od 82% až do 90-95% bielkovín. Jedná sa o spracovanie, kde je proteín precíznejšie očistený od tuku a laktózy (obidve spravidla okolo 1,5% a menej). Aj vďaka tomu je (v porovnaní s koncentrátom) o niečo ľahšie a rýchlejšie stráviteľný.
Takéto vlastnosti proteínu výrobcovia dosahujú dôkladnejšou filtráciou. Existujú rôzne technologické postupy na výrobu izolátu.
Mikrofiltrácia (Microfiltration)
V podstate sa jedná o jednoduché vyfiltrovanie podobne ako pri ultrafiltrácii. Póry v špeciálnych membránach pri tomto spracovaní sú ešte 4x menšie, takže dokážu dôkladnejšie odfiltrovať laktózu a tuk. Toto spracovanie je v praxi využívané najčastejšie.
Iónová výmena (Ion exchange)
Chemická metóda, ktorá využíva úpravu PH. V tejto technológii ‘‘filtrovania‘‘ sa využívajú hydroxid sodný, kyselina chlorovodíková a elektrické náboje častíc srvátky. Jednotlivé časti proteínu sú selektované na základe elektrického náboja častíc. Takouto metódou je možné dosiahnuť najvyššie percento bielkovín, až 95%. Avšak zmeny PH totiž denaturujú (znehodnocujú) niektoré z prirodzených častí srvátky. Vo všeobecnosti sa nepokladá za príliš kvalitnú formu spracovania, ale je pravdou, že má najnižšie hodnoty laktózy a tukov. Ak má proteín exta vysoké percento bielkovín 90% a viac, tak je s najvyššou pravdepodobnosťou vyrobený touto metódou.
Studená mikrofiltrácia (Cold Microfiltration)
Takisto ako pri koncentrátoch, ide o mikrofiltráciu vyššej kvality. Prebieha za nižších teplôt a tým pádom je šetrnejšia. Takýmto spôsobom si proteín zachováva väčšie množstvo prospešných látok (bioaktívnych frakcií). A takisto ako pri koncentrátoch sa na výrobu izolátov používa aj metóda CFM. Teda filtrovanie pomocou špeciálnych keramických kameňov, tiež za nízkych teplôt.
Izolá je veľmi vhodná forma proteínu pre tých, ktorí bežný koncentrát nedokážu dobre stráviť. Väčšinou cítia nafukovania aťažobu na žalúdku. Prípadne pre tých, ktorí sa vyhýbajú laktóze, ktorej je v kvalitných izolátoch len zanedbateľné množstvo. Vynikajúci izolát čo sa týka chuti a kvality je napr, WHEY Isolate od AONE, prípadne R1 Protein od Rule1. Ak chceš top kvalitu siahni po proteíne, ktorý bol vyrobený studenou filtráciou ako napr. BRAWN od značky Magnum.
3. Srvátkový hydrolyzát (whey protein hydrolysate, WPH)
Vzniká hydrolýzou a rozkladá proteín na krátke reťazce (peptidy), prípadne voľné aminokyseliny. Hydrolyzát je považovaný za proteín najvyššej využiteľnosti. Je extrémne rýchlo vstrebateľný. Technologicky sa jedná o najnáročnejší proces, preto má aj najvyššiu cenu. Pri tejto metóde spracovania vzniká surovina, ktorá je horká, takže vačščinou sú tieto proteíny ochutené ako horká čokoláda, prípadne ako káva.
Predstav si takúto situáciu. Vypiješ povedzme srvátkový proteín (koncentrát alebo izolát) a v žalúdku ho začnú enzými štiepiť (rozkladať) na menšie časti, teda peptidy (reťazce aminokyselín). Keď je proteín naštiepený na tieto krátke peptidové reťazce, sú pripravené na to, aby sa uvoľnili do krvi a tak dostali k tvojím svalom. Kľúčovým faktorom pri výrobe hydrolyzátu je dosiahnuť taký stupeň hydrolýzy, aby proteín zodpovedal presne takému naštiepeniu ako keď je zo žalúdka uvoľňovaný do krvného obehu. Takýmto špičkovým hydrolyzátom je napr. Extrapep od AONE. A to či už klasický alebo vo verzii NITRO.
Po prijatí takéhoto hydrolyzátu by nemalo byť zaťažené tvoje trávenie. Doslova by si nemal cítiť, že si niečo vypil. A z dlhodobejšieho hľadiska by si to mal určite cítiť na rýchlosti regenerácie. Zaujímavosťou je to, že pri spracovaní hydrolýzou sa v drvivej väčšine prípadov strácajú aj problémy s alergiou a intoleranciou, napr. na laktózu. Je to logické, lebo ľudia majú v srvátkovom proteíne problém tráviť laktózu, ale keďze je už natrávená (nahydrolyzovaná), tak s jej príjmom problémy nebývajú. Preto je forma hydrolyzátu veľmi vhodná pre tých, ktorý majú s trávením bežných proteínov tráviace problémy.
Kedy užívať hydrolyzát? Najdôležitejší okamih je do 5 minút po výkone. V tomto čase sa telo nachádza v tzv. anabolickom okne a hydrolyzát je v podstate jediná vec, ktorú dokáže ihneď využiť, pretože už s ním nemá žiadnu prácu, čo sa týka trávenia. Výborný je takisto aj krátko pred výkonom, kedy plní funkciu ochrany svalovej hmoty. Telo ju pri vysokom zaťažení totiž môže rozkladať a to určite nechceš.
4. Srvátkové zmesi (Whey Blend)
Poďme trošku do praxe. Výrobcovia často vo svojich produktoch nepoužívajú iba jeden z vyššie uvedených druhov, ale ich zmesi. V zložení musia byť uvedené jednotlivé ingrediencie vždy od najviac zastúpenej po najmenej zastúpenú. Najčastejšou zmesou je koncentrát + izolát alebo izolát + koncentrát, poradie záleži od toho, ktorého je v produkte viac.
Čiže na etikete nájdeš väčšinou takéto niečo:
Zloženie: Srvátková zmes (Srvátkový koncentrát, Srvátkový izolát….
Kvalitný mix týchto 2 surovín by mal mať aspoň 80%. To je v podstate aj cieľom týchto mixov – zdvihnúť percento bielkovín oproti samotnému koncentrátu. Pokiaľ je obsah bielkovín ako 75%, môžeš si byť istý, že izolátu tam išlo už len veľmi málo. Inak by vďaka svojmu zloženiu “zdvihol“ percento bielkovín viacej. Častokrát sa do týchto zmesí pridáva aj hydrolyzát. Obsah hydrolyzátu sa už ťažšie detekuje, keďže sa môže jednať o hydrolyzovaný koncentrát aj izolát. Dokonca aj jeho horká chuť sa môže stratiť, ak by bol zastúpený povedzme z 15% (čo by bolo veľmi vysoké %).
Na trhu sa nachádzajú srvátkové proteíny, ktoré obsahujú aj v týchto mixoch seriózne množstvo hydrolyzátu. Samozrejme, keďže sa tým zvyšuje cena produktu, je ich veľmi málo. Ak chceš naplno využiť potenciál hydrolyzátu, určite ho odporúčam dokúpiť samostatne.
Verím, že ti článok priniesol nové užitočné informácie. Budem sa tešiť ak si na základe nich vyberieš proteín z našej ponuky. Tá je prísne selektovaná, tak aby si nakúpil vždy len kvalitu za výbornú cenu. Tak zatiaľ. :)
Autor: Adam Kovács